Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş’ta Toplu Açılış Törenine Katıldı
17 Eylül 2021

2.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış töreninde vatandaşlara hitap etti. Açılış töreninde Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca da yer aldı.

“Türkiye’nin kalem kaşı, köşe taşı, tarihler inşa ettiren usta başı” olarak nitelendirdiği Kahramanmaraş’ın, kendilerini muhabbetle, samimiyetle bağrına bastığını belirten Erdoğan, “Bugün Maraş, bizi bir kez daha erkeği kadınıyla, genci yaşlısıyla, esnafı çiftçisiyle tüm kalbiyle bağrına bastı. Rabb’im uhuvvetimizi güçlendirsin” ifadesini kullandı.

“Milletimizin gönlündeki yerimizi güçlendirmeye devam edeceğiz”

19 yıldır yaptıkları gibi eser ve hizmet siyasetiyle milletin gönlündeki yerlerini güçlendirmeye devam edeceklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Salgın döneminde tüm ülkeler küçülürken, çok ciddi siyasi, ekonomik, sosyal sıkıntılarla karşı karşıya kalırken, biz sağlık hizmetlerinden ekonomiye kadar her alanda kendimizi olumlu yönde ayrıştırdık. Yıllık ihracatımız 207 milyar doları geride bıraktı. İstihdamda salgın öncesinin de üzerinde bir seviyeye geldik. Merkez Bankası rezervlerimiz 118 milyar doları buldu.

Nice büyük mücadeleleri birlikte başardığımız milletimizle yürüdüğümüz bu kutlu yolda artık hedeflerimiz neredeyse bir el uzatımı mesafededir. Bu kadar yakındayız. Ödenecek tüm bedelleri ödedik, yapılacak tüm fedakarlıkları yaptık, katlanılacak tüm sıkıntılara katlandık, artık bunların hasılasını toplama, büyük, güçlü Türkiye’yi adım adım inşa etme vaktidir. Kahramanmaraşlıların 19 yıldır girdiğimiz her mücadelede olduğu gibi 2023 imtihanında da yanımızda yer alacağına yürekten inanıyorum. Zaten Maraş’a da bu yakışır.”

“Türkiye hem sağlık hem de diğer alanlarda başarılı yönetim sergiledi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın bir süredir koronavirüs salgınının yol açtığı sıkıntılarla boğuştuğunu, pek çok ülkenin bu kriz karşısında ne yapacağını bilemez halde sağa sola yalpalarken, Türkiye’nin hem sağlık hem de diğer alanlarda başarılı bir yönetim sergilediğini belirtti.

Vatandaşına yeterli sağlık hizmeti veremeyen, ekonomisini küçülten, sosyal barışını tehlikeye atan ülkelerden Türkiye’nin hemen ayrıştığını dile getiren Erdoğan, “Hiçbir sıkıntıyı, eser ve hizmet siyasetimizden geri adım atmanın bahanesi haline dönüştürmedik, dönüştürmeyeceğiz” diye konuştu.

Salgın şartlarına rağmen bir yandan inşası süren yatırımları devam ettirdiklerini, bir yandan bitenleri hizmete aldıklarını, bir yandan da yeni projelerin ve yatırımların temelini attıklarını anlatan Erdoğan, şehirlere bizzat gidebildiğinde vatandaşlarla birlikte, gidemediği durumlarda da canlı bağlantılarla tüm bu çalışmaları takip ettiğini söyledi.

“Birlik ve beraberlikle yürüttüğümüz mücadele netice vermeye başladı”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen Toplu Açılış Töreni’ndeki konuşmasında kentin mücadeleci ruhla ön adını “kahraman” yaptığını ifade etti.

Kahramanmaraş’ın aynı zamanda şairler ve yazarların adeta kaynağı olduğunu belirten Koca, şöyle devam etti:

“Kıymetli Maraşlılar, zorluklarla dolu yaklaşık iki yılı geride bıraktık. Sayın Cumhurbaşkanımızın irade ve liderliğinde çok fırtınalı günlerde bir olduk, tüm dengelerin değiştiği, yaşam koşullarının yeniden düzenlendiği, küresel bir kargaşa döneminden çıktık. Bugün Allah’ın izniyle birlik ve beraberlikle yürüttüğümüz mücadele netice vermeye başladı. Dün itibarıyla salgına karşı 100 milyon doz aşı yapmış bir ülkeyiz artık.

Sayın Cumhurbaşkanım, Kahramanmaraş’ta 19 yılda hizmete alınan 119 sağlık tesisinin toplam yatırım bedeli yaklaşık 1 milyar liradır. Aralarında 9 hastane, 6 hastane ek binası, 40 sağlık ocağı, 20 acil sağlık istasyonu bulunan bu yatırımlar, Maraşlı hemşehrilerimizin hizmetine sunulmuştur.”

Koca, bölge halkına en yüksek imkanları sağlamak adına sağlık yatırımlarına hız kesmeden devam etmeye kararlı olduklarını vurguladı.

Bugün Kahramanmaraş’ta 300 yataklı kadın doğum ve çocuk hastanemiz, 125 yataklı Pazarcık Devlet Hastanemiz başta olmak üzere 9 farklı sağlık tesisinin inşaatı devam ediyor” diyen Koca, “Devam eden projelerimizin bedeli yaklaşık 400 milyon liradır. Kıymetli hemşehrilerim, biz bir ve beraber oldukça yarın bugünden daha güzel, daha güvenli ve daha müreffeh olacak. Biz kucaklaştıkça çocuklarımız, gençlerimiz, geleceğe güvenle bakacak. Biz ekmeğimizi bölüştükçe yemeğimiz çoğalacak, bereketi arşı aşacak. Birlikteliği en iyi Maraşlılar bilir. Gelin, bir olalım, diri olalım” ifadelerini kullandı.

3.jpg